Categories:

Kombi çalışmıyor ise, teknik servis çağırmadan önce su basıncı, elektrik ve gaz vanası kontrolleri yapılmalıdır. Kombiler su, gaz ve elektrik sistemlerinin birlikte çalıştıkları komplike cihazlardır.Soğuk kış aylarında ortamın ısıtılmasını sağlar ve ayrıca ortama sıcak su temin ederler. Ancak, bakımsızlık veya zamanla parçalarda meydana gelen aşınma sebepleriyle kombilerde bazı arızalar olabilir. Bu sorunlar yüzünden kombi kimi zaman tam verimle çalışmaz ya da tamamen işlevini yerine getiremez olur. Sebep ne olursa olsun bu iki durumda da ısı kaybı yaşanır ve aynı zamanda para kaybı yasanmaktadır.Kombilerin çalışmama durumuyla ilgili birkaç farklı durum söz konusu olabilir; örneğin kombiden sıcak su gelirken, kaloriferler çalışmaz ya da kombi tamamen sıcak su vermez. Bu tip durumlarda en doğru yol kombi servisini çağırmaktır. Ama kombi servisini çağırmadan önce evde kontrolü kapılması gereken birtakım durumlar da vardır.

Sıcak Su Çalışıyor Kalorifer Çalışmıyor: Bu durum fark edildiğinde ilk olarak kombinin bağlı olduğu sigortadan elektrik kontrolünün yapılması gerekiyor.
Yine aynı şekilde doğal gaz vanasının açık olup olmadığı da denetlenmelidir. Kombi üzerinde yer alan kış konumu ve sıcak su konumu ikisi birlikte aktif durumda olmalıdır. (Bazen gözden kaçan ufacık ihmaller yüzünden kullanıcı kombisinin çalışmadığını düşünür.)
Bunun dışında radyatörlerin açık olup olmadığı da denetlenmelidir. Radyatörlerin en az 3 tanesi açık durumda olmalıdır ki, kombi verimli bir şekilde çalışıyor olsun.
Son olarak her şeyin çalıştığından emin olduktan sonra kombiyi resetlemeyi denemelisiniz. Kombi reset tuşu “R” harfi ile ya da üzerinde şimşek resmi olan bir butonla gösterilmiş olabilir. 3 kere resetlemeyi denedikten sonra halen kaloriferler çalışmıyorsa, bu sorunun bambaşka bir durumdan kaynaklandığını gösterir.
Bundan sonrasını kullanıcı değil, işinde uzman profesyonel bir ekip yani kombi arıza servisi halletmelidir.

Comments are closed

Hemen Arayın